نادرطالب زاده

نادر طالب زاده تهیه‌کننده، مجری برنامه‌های تلویزیونی، مستند ساز و روزنامه‌نگار میباشد. فیلم بشارت منجی از جمله آثار اوست.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  نادر طالب زاده متولد سال 1332 در تهران، وی دارای مدرك كارشناسی ادبيات انگليسی از دانشگاه راندولف ميكن و كارشناسی ارشد كارگردانی سينما از دانشگاه كلمبيا است. طالب زاده فعاليت هنری را از سال 1359 در سيمای جمهوری اسلامی ايران با ساخت فيلم های مستند آغاز كرد. از ديگر فعاليت های او ميتوان به تدريس در مركز اسلامی آموزش فيلمسازی و مديريت مركز تحقيقات و مطالعات سينمايی در معاونت سينمايی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد.

   

 • +دوران تحصیل

  رشته پزشكی در آمریكا اولین انتخاب طالب‎زاده جوان برای تحصیل در دانشگاه است، اما انگار سر و كله زدن با بیماری و ویروس و جسم و ماده چیزی نبود كه جوان دنبالش می گشت. در پزشكی دوام نمی‎‎آورد و سراغ ادبیات می‎‎رود. سال سوم دانشگاه، در بلبشوی افكار و عقاید مختلف در دانشگاه به این نتیجه می‎‎رسد كه انسان باید تابع یك چیز در دنیا باشد و آن، كمال است. هدفش، از آن به بعد، رسیدن به كمال می‎‎شود.برای رسیدن به كمال؛ در آدم‎ها، رنگ‎‎ها و فرم‎‎های طبیعت، دقیق می‎‎شود و برای ثبت آن‎‎ها عكاسی و نقاشی می‎‎كند. تاریخ نقاشی و زندگی نقاش‎‎های قرن 19 و 20 را می‎‎خواند و از این‎جا به شعر و ادبیات می‎رسد و مجذوب آن می‎‎شود. البته بعد‎ها فرصت ورود جدی به این حوزه‎‎ها را پیدا نمی‎كند، اما مدتی در این فضا دنبال كمال گمشده‎اش می‎‎گردد. گمشده‎ای كه به تعبیر خودش حتی قبل از آن‎كه به خدا فكر كند، به آن فكر كرده. كارشناسی ادبیات را در همین حال و هوا از دانشگاه راندولف می‎كن آمریكا می‎‎گیرد و برای فوق‎لیسانس، به دانشگاه كلمبیای نیویورك می‎‎رود و آن‎جا كارگردانی سینما می‎‎خواند. گرفتن فوق‎لیسانس سه سال طول می‎‎كشد. سه سالی كه دوره طلبگی نادر طالب‎زاده در فیلم‎سازی است. این تعبیری است كه خودش برای این دوره به‎كار می‎‎برد و می‎‎گوید: «دنبال مدرك نبودم، دنبال این فن بودم. آن‎جا حوزه‎ای بود كه همه هنرمندان برجسته نیویورك در آن رفت و آمد داشتند. به همین دلیل از سال 1970 تا 1978 در دانشگاه كلمبیا ماندم و خواندم و یاد گرفتم.

   

 • +اولین کار فرهنگی برای انقلاب ایران

  هنوز 3 - 4 ماهی به پیروزی انقلاب مانده است كه امام خمینی در یكی از صحبت های‎شان می‎گویند: كمك كنید خبر انقلاب در دنیا منتشر شود. این فرمان امام، پای طالب‎زاده را به اولین كار‎های فرهنگی برای انقلاب ایران باز می‎‎كند. مترجم و راهنمای برخی رسانه‎‎ها و خبرگزاری‎‎ها می‎‎شود، تا حرف امام و انقلاب امام، روی زمین نماند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بلافاصله «تهران تایمز» را راه می‎‎اندازد. با سه - چهار نفر آدم تازه كار كه در عمرشان روزنامه‎نگاری نكرده‎اند، كار را شروع می‎‎كند و 10 روز پس از پیروزی انقلاب، مجوز روزنامه را می‎‎گیرد. همزمان با كار روزنامه، از دنیای فیلم‎سازی و كارگردانی هم غافل نیست و متناسب با شرایط و اقتضائات روز‎های بعد از انقلاب، قالب مستند را برای كار انتخاب می‎‎كند. تابستان1359 - دو هفته قبل ازشروع جنگ - «خوزستان» را می‎‎سازد. فیلمی درباره تقسیم اراضی فئودال‎‎های فراری، توسط هیأت واگذاری زمین به كشاورزان در نوار مرزی ایران و عراق. اما«واقعیت» اولین فیلم مستند او در ساختمان تولید شبكه یك؛ در 1359 كلید می‎‎خورد. موضوع این فیلم كه در ماه‎‎های سوم و چهارم گروگان‎گیری ساخته می‎‎شود، انتقال پیام گروگان‎گیری در رسانه‎‎های آمریكاست و حدود نیمی از آن، در خود آمریكا فیلم‎برداری می‎‎شود. بعد از این كار مستند، از مجموعه صدا و سیمای آن روز جدا می‎‎شود تا به قول خودش، یك سال و نیم خلوت كند و با خودش، اتمام حجت. البته در این فاصله، در مركز اسلامی آموزش فیلم‎سازی هم تدریس می‎‎كند. همان مركزی كه سال‎‎ها بعد در 1376 مدیر آن‎جا می‎‎شود. سال 1360، تصمیم می‎‎گیرد به‎عنوان نیروی داوطلب به جبهه برود. جبهه را پیش از این هم دیده، اما در هیأت فیلم‎ساز و با حكم مأموریت از صداو سیما. سه چهار ماه اول جنگ، در جبهه فیلم مفصلی به نام «شوش، شهر شهیدان گمنام» را ساخته است، اما بعد از آن از صدا و سیما بیرون آمده. سال و ماهی از آن زمان گذشته و حالا می‎‎خواهد دوباره عازم جبهه شود. به پایگاه بسیج می‎‎رود اما چون می‎‎گوید فوق‎لیسانس دارد و مستندساز است، قبولش نمی‎‎كنند و رد صلاحیت می‎‎شود. بعد از آن، به پشتیبانی جنگ جهاد می‎‎رود كه یك مركز تولید فیلم در حوالی میدان انقلاب است. در آن‎جا مشغول فیلم‎سازی می‎‎شود و تا پایان جنگ می‎‎ماند.

   

 • +واکنش به آرگو

  نادر طالب‌زاده در مورد فیلم «آرگو» گفت: مشخص است که «آرگو» فیلم قوی نیست ولی یک فیلمی است که خیلی هوشمندانه برای روزگار فعلی ما ساخته شده است . طالب‌زاده معتقد است که این برای اولین بار است که رسانه های دست راستی آمریکا مثل «واشنگتن پست» و «سی ان ان» هم یک جایزه اسکار را یک فیلم تبلیغاتی و سیاسی می‌دانند. طالب زاده مصرف سیاسی فیلم را در موقعیت فعلی یادآوری و تحکیم محور شرارت معروفی که ایران داخلش است می‌داند و معتقد است این فیلم به این نسل از آمریکایی‌ها که چیزی در مورد قضیه لانه جاسوسی ندیده‌اند می‌گوید که این کشوری که اکنون تحریمش کرده‌ایم همانی است که یک سال و نیم سفارت ما را گرفتند و ما را زندانی کردند. ساخت این فیلم توسط بن افلک به اعتقاد طالب زاده موضوع عجیب این فیلم است چون بن افلک اصلا به ایران نیامده است اما نسبت به سایرینی که فیلم سیاسی در هالیوود می‌سازند احتمالا کم‌هوش تر بوده است که خودش را خرج یک بازی تبلیغاتی کرده است. طالب‌زاده معتقد است حتی اگر این فیلم توسط جورج کلونی ساخته می‌شد انقدر عجیب نبود که بن افلک آن را ساخته است، چون کلونی رگه‌های از سیاسی بودن را دارد و فیلمی بر ضد حزب‌الله ساخته است. طالب زاده معتقد است آرگو دقیقا یک فیلم طراحی شده مثل فیلم «پرل هاربر» با بازی خود بن افلک است که که 6 ماه قبل از یازده سپتامبر ساخته شد و یک کار پرخرج سفارشی بود. اما طالب زاده معتقد است حالا که برای همه مشخص شده است که سینما یکی از شاخه ای اصلی تبلیغ رسانه‌ای عظیم آنها شده ایت این مهم است که ما بفهمیم که الان باید چکار کنیم و تفکرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتمان باید چه باشد. به اعتقاد طالب زاده مهمترین چیزی که الان وجود دارد این است که ما باید دوباره یک آرایش فرهنگی جدید داشته باشیم."پیام آرگو به همه ما این است که ما باید سیستم فرهنگی‌مان را دوباره بازیابی کنیم. باید واقعا مشخص شود که باید در سیستم فرهنگی ما باید آنهایی که با پول بیت‌المال فیلم ضدانقلاب می‌سازند خط دهی کنند یا مجموعه‌های جوان متعهد و دلداده به آرمان‌های انقلاب، ما باید دوباره کادرسازی کنیم" به اعتقاد طالب زاده تقریبا 70 درصد کسانی که جو سازی رسانه‌ای می کنند افق انقلاب اسلامی رو قبول ندارند ولی به آنها این امکانات رو می‌دهند و باید جلوی آنها ایستاد. طالب‌زاده نهایتا می‌گوید این که 11 سپتامبر کار خود آمریکایی ها بوده است و اینکه دعوای شمالی‌ها و جنوبی‌ها در آمریکا بر سر آزادی برده‌ها نبود و اینکه این جنگ‌های افغانستان و عراق بر طبق قوانین بین المللی و حتی قانون اساسی آمریکا غیرقانونی است، همه این حقایق را ایرانی‌ها باید فاش کنند و چه ابزاری بهتر از سینما.

   

 • +انتقاد از یک خانواده محترم

  طالب‌زاده با بیان اینکه «یک خانواده محترم» او را شوکه کرده است، گفت: این فیلم روی «سنگسار ثریا» و «بدون دخترم هرگز» را کم کرده و من گمان کردم این فیلم زیرزمینی ساخته شده است. نادر طالب‌زاده کارشناس مسایل فرهنگی در مورد فیلم سینمایی «یک خانواده محترم» به کارگردانی مسعود بخشی، اظهار داشت: من ابتدا احساس کردم سازندگان این اثر فیلم را ساخته و فرار کرده اند. یعنی احساسم این بود که فیلم را ساختند و همانجا در پاریس مانده‌اند و به نوعی فرار کردند و به ایران برنگشتند. نکته بعدی این است که مسئولینی که این فیلم‌ها را چک یا پشتیبانی می‌کنند چرا از این فیلم حمایت کردند و چطور این فیلم که بدترین سیاه نمایی علیه ایران است در کن به نمایش در آمده است. طالب‌زاده با بیان اینکه من در ابتدا احساس کردم این فیلم زیر زمینی ساخته شده خاطرنشان کرد: در زمانی که این همه فشار و این همه هجمه‌ بر علیه ایران وجود دارد این فیلم به موازات این فشارها برای آن طرف خوراک فرهنگی درست کرده است.من از «محمد آفریده» که شخص متعهدی است و سال‌ها است که می‌شناسم تعجب می‌کنم که این چنین فیلم می‌سازد که همه چیز در آن سیاه، تیره و تار است بطوریکه روی «سنگ سار ثریا» را کم می‌کند. پیشنهاد می‌کنم فیلم را با 1000 نفر از مردم از هر جناح و تفکر به نمایش بگذارید و ببنید آنها چه می گویند.  این فیلم آنقدر سیاه نما است که حتی کسانی که علقه ای هم به انقلاب ندارند بعد از نمایش در کن از آن ابراز بیزاری می کنند و جالب اینکه این فیلم خوراک تبلیغاتی برای جشنواره‌های مختلف می‌شود.

  این کارشناس مسایل فرهنگی بابیان اینکه وقتی فرانسوی ها در راس تحریم ها قرار دارد و تهیه کنندگی این فیلم را یک شرکت فرانسوی در اختیار دارد تصریح کرد: ما تا چه حد قرار است سربازی فرانسوی را بکنیم؟ در فرانسه به کسانی که تبلیغات ضد اسلام داشته باشند لقب شوالیه می‌دهند و افراد برای دریافت این لقب اسلام را می کوبند و از فرانسه لقب سرداری می گیرند. وقتی فیلم را دیدم تا 8 ساعت حالم بد بود. تا کنون آنقدر سیاه‌نمایی را در یک فیلم یک جا ندیده بودم.

   

 • +رئیس جمهور مرا با خود به آمریکا ببرد

  نادر طالب زاده با اشاره به سفر هرساله رئیس جمهور به امریکا گفت: اینها هر سال که می‌خواهند یک هواپیما ببرند به امریکا، تنها کسی را که نمی‌برند من هستم. من که آنجا دانشگاه رفته‌ام، درس خوانده‌ام، فامیل دارم و لازم نیست بروم هتل، بلدم که اینها چه می‌گویند، اساتید را می‌شناسم، این همه سابقه رسانه دارم، ترفندهای‎شان را می‌شناسم، ولی مرا نمی‌برند. این را هم باید زیرکانه بپرسیم که تشریفات ریاست جمهوری‌ یا حوزه‌های داخل ریاست جمهوری، چرا کسی را که می‌تواند کاری بکند، نمی‌برند؟ آن کاری که ما کردیم به اسم «مهمان کلمبیا» که چندین بار صدا و سیما پخش کرد و برای حیثیت و آبروی رئیس‌جمهور ساخته شده بود. ایشان در دانشگاه کلمبیا، حرف بدی نزد. جوسازی صهیونیست‌ها سنگین بود، ولی آخر هم به نفع ما تمام شد. آن فیلم را که همه دیدند. اصلاً به سفارش دفتر رئیس‌جمهور ساخته شده بود. چرا بعد از آن سه سال رفتند سفر، ولی ما را نبردند؟

   

 • +علت استعفای پاپ از زبان طالب زاده

  نادر طالب‌زاده در نشست "ایران و شیعه هراسی با محوریت «هالیوودیسم» در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین اظهار داشت: در 600 سال اخیر تاکنون هیچ وقت پاپ استعفا نداده بود، بنابر این یک سوال در اذهان عمومی به وجود می‌آید که علت استعفای پاپ چیست، البته توجیهی که برای این استعفا توسط جهان غرب مطرح شده، این است که پاپ پیر شده است. طالب‌زاده با اشاره به علت اصلی استعفای پاپ متذکر شد: انجیلی به نام انجیل «برنابا» موید پیامبر اکرم (ص) است که مسیحیت می‌گوید که جعلی است و هر زمان این کتاب در تاریخ ظاهر شده سریع آن را خریده و غیب می‌شود و این انجیلی است که نام مبارک حضرت رسول در آن بارها ذکر شده است.  این انجیل در سال 2000 میلادی توسط پلیس ترکیه از دست قاچاق فروشان پیدا شد و تاکنون در کشور ترکیه نگهداری می‌شود. دولت ترکیه تا سال 2008 سکوت کرده و در این سال‌ها موفق نشدند آن را پنهان کنند یا بفروشند و اکنون در دست خودشان است و در مقالاتی که از سال 2008 تا 2013 بیرون آمده است این خبر آمده که پاپ درخواست مطالعه این انجیل را دارد.  به عقیده ما افشای این انجیل از تحولات آخرالزمان است، زیرا این انجیل قدیمی‌ترین انجیل جهان است و انجیلی که مسیحی‌ها در اختیار دارند مربوط به 700 سال پیش است.  پاپ این کتاب انجیل را دیده و شوکه شده است و نمی‌خواهد به سوالات پاسخگو باشد از این رو استعفا داده است زیرا در این انجیل، حضرت مسیح بارها گفته آمده‌ام آمدن حضرت محمد (ص) را که خاتم انبیاء است، بشارت دهم و همچنین نهی می‌کند که کسی او را پسر خدا بداند.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر